Close

II Forum Academicum Język a Kultura – „Blaski Miłości”

16 listopada 2023 r. I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu zorganizowało II Forum Academicum Język a Kultura pod hasłem „Blaski Miłości”. Konferencja popularnonaukowa, objęta patronatami honorowymi Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie i Starosty Powiatu Mieleckiego odbyła się w Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu.

W wydarzeniu wzięli udział: posłanka na Sejm RP Krystyna Skowrońska, Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła, Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego Marek Paprocki, dyrektor Biura poselskiego posła na Sejm RP Fryderyka Kapinosa Kamil Kagan, rzecznik Marszałka Województwa Podkarpackiego Tomasz Leyko, Rektor Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania w Mielcu dr Tadeusz Matuszkiewicz, dyrektorzy placówek kulturalno-oświatowych, nauczyciele i młodzież szkół ponadpodstawowych z miasta Mielca i powiatu mieleckiego, księża mieleckich parafii, diecezjalna redakcja Tarnowskiego Gościa Niedzielnego oraz media lokalne (Radio Leliwa, Korso, W Cieniu Jupiterów).

Uroczystość rozpoczęła się od występu młodzieżowego chóru szkolnego I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu pod batutą Macieja Fijałkowskiego. Chór zaśpiewał Ave Maria w języku łacińskim, Serduszko puka w rytmie cza-cza Marii Koterbskiej, The lion sleeps tonight w języku angielskim oraz Besame mucho w języku hiszpańskim.

Inauguracji sympozjum dokonał przewodniczący Forum Academicum dr Marek Paduch, który zaakcentował znaczenie miłości w życiu człowieka, zwrócił uwagę na trudności w rozumieniu pojęcia „miłość” oraz przedstawił jej definicje uwarunkowane i zmodyfikowane kulturowo.

Pierwszą prelekcję przeprowadził ks. dr Adam Kumorek (Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie) nt. „W mocy miłości – jak kochać siebie i innych”. Ksiądz Doktor skupił się na czynnikach wewnętrznych i zewnętrznych, determinujących właściwe rozumienie miłości w relacjach międzyludzkich.

Punktem kulminacyjnym II Forum Academicum był wykład prof. dr. hab. Kazimierza Ożoga (Uniwersytet Rzeszowski) nt. „Rozumienie miłości w kulturze polskiej”. Pan Profesor skoncentrował się na różnych formach miłości – agape, philia i eros w powiązaniu z ich semantycznymi eksplikacjami w różnych kontekstach pragmalingwistycznych.

Uczniowie naszego liceum recytowali wiersze o miłości – Wiktor Smagacz z klasy IC zaprezentował fragment utworu Karola Wojtyły Pieśń o Bogu ukrytym, zaś Martyna Krępa z klasy 4E deklamowała utwór Violetty Villas Miłością znów żyję.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła nauczycielka I Liceum Ogólnokształcącego Agnieszka Mrozik, która brawurowo zaprezentowała utwory francuskiego kompozytora Paula de Senneville’a Ballade pour Adeline i Marriage d’Amour oraz walc z Nocy i Dni (wszystkie utwory na fortepianie).

Pani Katarzyna Kruk z uczennicami z klasy 4E oraz pani Elwira Przewoźnik zadbały o oprawę sceniczną Forum Academicum. Natomiast Kamil Dąbrowski z klasy 4A zajął się obsługą informatyczną.

W organizację sympozjum zaangażowani byli nauczyciele „Konarskiego”: Marek Paduch (scenariusz, słowo wstępne i prowadzenie), Elżbieta Żelazko (prowadzenie i konsultacja scenariusza), ks. Mateusz Florek (logistyka i media), Łukasz Molak (logistyka i konsultacja scenariusza) oraz Joanna Pieróg (konsultacja scenariusza).

II Forum Academicum Język a Kultura – „Blaski Miłości” zostało przeprowadzone w ścisłej współpracy z panem dyrektorem Radosławem Kluzą i panią wicedyrektor Moniką Cisło.

Skip to content