Close

WARSZAWA

banner
W dniach 22-24 listopada klasa 3D wyruszyła na wycieczkę do Warszawy dzięki dofinansowaniu z programu „Poznaj Polskę”.
Pod opieką naszej wychowawczyni pani Małgorzaty Stryczek oraz pani Ewy Basiak i dyrektora pana Radosława Kluzy zwiedzanie zaczęliśmy od Liceum im. Batorego, którego uczniami byli chłopcy z „Kamieni na szaniec” i Krzysztof Kamil Baczyński jeden z najwybitniejszych polskich poetów, porównywany talentem do Juliusza Słowackiego. Potem było Muzeum Męczeństwa mieszczące się w dawnej katowni gestapo na Szucha oraz spacer po Powązkach w pięknych promieniach zachodzącego słońca. Zwiedzanie Muzeum na Pawiaku zakończyło ten wzruszający dzień spotkań z historią II wojny światowej.
W czwartek byliśmy w Sejmie RP i w Muzeum Romantyzmu w posiadłości Krasińskich w Opinogórze koło Ciechanowa.
Ostatni, trzeci dzień wycieczki rozpoczęliśmy od Królewskich Łazienek, gdzie słuchaliśmy poloneza Chopina na ławeczce, tuż obok jego pomnika. Wzięliśmy udział w mini Milionerach, konkursie przygotowanym przez Panią przewodnik, kobietę z pasją i miłośniczkę Warszawy. Odwiedziliśmy Krakowskie Przedmieście, Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik Józefa Piłsudskiego i urokliwe kamieniczki na warszawskiej Starówce. Pomachaliśmy Syrence, która ma twarz poetki z pokolenia Kolumbów rocznik 20 i uczestniczki powstania warszawskiego Krysi Krahelskiej. Przeszliśmy obok pomnika Kilińskiego, kolumny króla Zygmunta III Wazy i zrobiliśmy zdjęcia przy choince na Placu Zamkowym. Poświęciliśmy także uwagę Mikołajowi Kopernikowi, umieszczonemu na pomniku, z którego Alek Dawidowski (znany także z „Kamieni na szaniec”) zdjął niemiecki napis.
W wędrówkach po Warszawie i Opinogórze towarzyszyło nam słońce odrobinę gradu i chwilami porywisty wiatr. Nasze zwiedzanie zakończyło się poruszającą serce wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie szczególnie ujmująca jest sala Małego Powstańca.
Skip to content