Close

Poznaj Polskę – Warszawa

Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę

Wycieczka do Warszawy dofinansowana w ramach przedsięwzięcia Poznaj Polskę w roku 2023

Finansowanie otrzymane z MEiN w zł: 15000

Wkład własny w zł: 3750

Opis:

Wycieczka rozpoczęła się o 6:00, 22 listopada 2023 r. Pierwszym punktem zwiedzania, było sławne Liceum Batorego w Warszawie, gdzie uczniowie spędzili czas, zarówno zwiedzając sale związane z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim, poetą, którego nikomu nie trzeba przedstawiać, jak i z historią chłopców z Szarych Szeregów, opisanych w książce Kamienie na szaniec. Spotkanie miało także formę wykładową, a ciekawostką dla licealistów z Mielca był fakt, że funkcję przewodnika pełnili obecni uczniowie Batorego. Omówiony został szczegółowo przebieg akcji pod Arsenałem, odbicia Janka Bytnara, ps. Rudy. Kolejnym punktem zwiedzania było bardzo wzruszające Muzeum Walki i Męczeństwa mieszcząc się w dawnej niemieckiej katowni na Alei Szucha, gdzie w potwornych torturach gestapo łamało ducha w Polakach. Kolejne miejsce równie ważne dla nas Polaków to przepiękna nekropolia, czyli warszawskie Powązki. Odwiedziliśmy zarówno groby poetów, żołnierzy jak i alei zasłużonych pomniki ważnych postaci mediów, sztuki i historii Polski. Grób Janka Bytnara, K.K. Baczyńskiego, płk. Ryszarda Kuklińskiego, warszawską słynną Łączkę, groby polityków, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej i wiele innych grobów artystów i polityków. Młodzież zwiedziła Cmentarz Powstańców Warszawy i Pomnik ”Polegli – Niepokonani”. Ostatnim punktem pierwszego dnia był Pawiak, kolejne muzeum martyrologii narodu polskiego. Tam między innym uczniowie wysłuchali bardzo poruszających grypsów pisanych przez więźniów Pawiaka, którzy spędzili czasem w koszmarze Pawiaka po kilka lat, doświadczając licznych upokorzeń. Dzień drugi był bardzo intensywny. Najpierw grupa zwiedziła Sejm. O godzinie 11:00 wyruszyła do Opinogóry, ważnego w planie wycieczki miejsca, bo jako klasa humanistyczna uczniowie podążali szlakiem twórczości trzeciego wieszcza narodowego Zygmunta Krasińskiego, autora Nie – Boskiej komedii. W Opinogórze, rodzinnej posiadłości poety, dziś mieści się bardzo piękne Muzeum Romantyzmu.  Plan zakładał realizację następujących punktów: Zobaczyć pałacyk myśliwski, gdzie znajdują się pamiątki po rodzinie Krasińskich, oficynę z przepiękną wystawą obrazów znanych polskich malarzy, w tym Wojciecha Kossaka, czy Józefa Oleszkiewicza (przyjaciela A. Mickiewicza), dwór Krasińskich – tam odbyła się lekcja „czarnego romantyzmu”, czyli romantycznej historii grozy, będącej prototypem współczesnego horroru. Po drodze uczniowie zobaczyli Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Było to niezwykle inspirujące doświadczenie.

Dzień trzeci był równie intensywny. Uczniowie wyruszyli z hotelu i rozpoczęli pieszą trasę po Warszawie. Kolejno warszawskie Łazienki, z quizem wiedzowym, panowie przeciw paniom,  wygranym przez liczniejsze w grupie wycieczkowej dziewczyny. Przejście przez Łazienki to także chwila przy pomniku Chopina i powrót do autokaru. Potem Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie i przejazd pod pomnik Piłsudskiego, spacer przez Krakowskie Przemieście
i warszawską Starówkę. Młodzi ludzie zwiedzili wszystkie znaczące miejsca w tej okolicy.  Grób Nieznanego Żołnierza, Hotel Bristol i Hotel Europejski, pomnik Bolesława Prusa, pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta, pomnik Kilińskiego, pomnik Katyński i warszawską Syrenkę z buzią poetki z pokolenia Kolumbów – Krystyny Krahelskiej. Ostatnim punktem zwiedzania było Muzeum Powstania Warszawskiego. Przed 18:00 wyruszyli w drogę powrotną do  Mielca. Wycieczka zakończyła się zgodnie z planem o godz. 22:00. Edukacyjne i integracyjne cele wycieczki zostały osiągnięte.

banner
Skip to content