Rok 2015 to ważny czas w historii Konarskiego – to rok Jubileuszu naszej szkoły.

I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu obchodził 110-lecie swojego istnienia. Była to okazja do wspomnień i spotkań bliskich sobie ludzi należących do społeczności jednej ze 112 najstarszych szkół w Polsce.

 

Pogoda nie dopisała, ale goście i dobry nastrój jak najbardziej…
25 września I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu obchodziło 110-lecie swojego istnienia.

Przeszłość zaczyna się dziś…

Świętowanie zainicjowała Msza Św. w intencji szkoły – z podziękowaniem za jej przeszłość, w intencji teraźniejszości i dobrej przyszłości. Ks. Mateusz Wójcik w wygłoszonej homilii podkreślał, jak ważne jest rozwijanie siebie – swoich zdolności i umiejętności, jak ważni są nauczyciele, którzy w Konarskim niezmiennie od 110 lat wyznaczają swoim uczniom edukacyjne drogi; dzielą się wiedzą, wspierają w realizacji planów i spełnianiu marzeń.

Oficjalną część uroczystości z wielką klasą poprowadzili: polonistka Małgorzata Głodzik oraz uczeń klasy III C- Jakub Karwacki.

Szkolną tradycją jest uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Rocznik ‘ 99 miał zaszczyt składać przyrzeczenie na sztandar szkoły w czasie jubileuszowych uroczystości.

Nowym elementem szkolnego święta stało się uhonorowanie Medalem patrona SAPERE AUSO najlepszego absolwenta szkoły, osiągającego średnią ocen na zakończenie nauki w liceum powyżej 5,0. Tę ważną tradycję zainicjowała Magdalena Balcerzak, która z rąk dyrektora I LO Janusza Świętonia odebrała swój medal. Absolwentka klasy humanistyczno-dziennikarskiej, finalistka 44. Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Licealną edukację ukończyła ze średnią ocen 5,30. Stypendystka Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2014/2015. W czerwcu tego roku znalazła się w gronie finalistów gali Starostwa Powiatowego w Mielcu „Komputer dla Najlepszego”. 1 października rozpoczyna studia na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kolejni uhonorowani w trakcie uroczystości jubileuszowych to nauczyciele.Dyrektor I LO Janusz Świętoń nagrodził za wyróżniającą pracę dydaktyczno-wychowawczą następujących nauczycieli: Małgorzatę Głodzik, Włodzimierza Gąsiewskiego, Beatę Maciejak, Małgorzatę Świętoń i Monikę Toczyńską.

Po części oficjalnej, w aktorskiej recytacji Desideraty, która była motywem przewodnim uroczystości, zaprezentowali się absolwenci I LO: Roksana Hajduk i Daniel Syjud. Dopełnieniem artystycznym dojrzałej recytacji był koncert szkolnego chóru pod batutą Pawła Lisa, który rozpoczęło niezwykłe wykonanie Desideraty, specjalnie na okoliczność Jubileuszu zaaranżowane przez pana Ryszarda Kuska – dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza. Ważnym elementem programu artystycznego stała się impresja instrumentalna w wykonaniu kwartetu smyczkowego, który stworzyły obecne uczennice i absolwentki szkoły: Emilia Łachut (altówka),Magdalena Maziarz (kontrabas), Marlena Zielińska (skrzypce), Karolina Janocha (skrzypce).

Ostatnią częścią jubileuszowej uroczystości było otwarcie nowego boiska szkolnego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego w Mielcu. Powstanie tego nowoczesnego obiektu sportowego było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu instytucji i osób. Społeczność szkolna doceniła wkład w tę inicjatywę byłego Starosty Powiatu Mieleckiego Andrzeja Chrabąszcza, a także obecnych samorządowców, którzy zadbali o przychylność Ministra Sportu i Turystyki. Szczególne podziękowania otrzymali: Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Tomasz Czop – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, Zbigniew Tymuła – obecny Starosta Powiatu Mieleckiego oraz Daniel Kozdęba– Prezydent Miasta Mielca. Ważne słowa uznania padły pod adresem Józefa Herchela, emerytowanego nauczyciela wychowania fizycznego w I LO, który inicjował i wspierał działania na rzecz nowoczesnego boiska.

Uroczystego otwarcia obiektu sportowego, symbolicznym przecięciem wstęgi dokonali: Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła, reprezentujący Marszałka Województwa Podkarpackiego, Rzecznik Prasowy Urzędu – Tomasz Leyko, Wiceprezydent Miasta Mielca Jan Myśliwiec, Józef Herchel, główny wykonawca, właściciel Przedsiębiorstwa PROM – Leszek Styka oraz Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu Janusz Świętoń.

Honory Gospodarza pełnił Janusz Świętoń – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu. Partnerem uroczystości był Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl.

Podsumowaniem oficjalnej części uroczystości była filiżanka kawy i kawałek jubileuszowego tortu. Słodkie przysmaki przygotowały klasy, które przystąpiły do konkursu na najbardziej efektowny tort jubileuszowy. Wszystkie były piękne i bardzo smaczne, a wygrana przypadła w udziale klasie I D humanistyczno-dziennikarskiej. Jury przewodniczyła pani <strong>Maria Napieracz, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego, która – dokonując wyboru w męskim gronie – podkreśliła, że decyzja była naprawdę trudna, a do ostatecznego werdyktu przyczyniła się dekoracja tortu, która pięknie oddawała charakter Święta Szkoły.

Dziękujemy WSZYSTKIM, którzy przyjęli zaproszenie i zechcieli świętować razem ze Społecznością Konarskiego!